Trendy na rynku mieszkaniowym. Jakie widzimy nowości?

Czasy się zmieniają, zmienia się nasz styl życia. Łatwo zauważyć, że branża mieszkaniowa, w tym oczywiście branża deweloperska, kreuje nowe trendy, które są w pełni dopasowane do oczekiwań nabywców – zarówno tych, którzy kupują lokal mieszkalny, czy dom z ogrodem. Na jakie elementy zwracają dziś uwagę klienci firm deweloperskich? Jak się buduje?

Nowości w trendach

Wybierając mieszkanie lub dom w nowym budownictwie, od dewelopera, oczywiste jest, że oczekujemy wygody podczas codziennego funkcjonowania. Dla każdej grupy klientów oznacza to coś innego. Rodziny z dziećmi będą się cieszyć, kiedy w ramach inwestycji mieszkaniowej powstanie żłobek oraz przedszkole. – Zaplanowaliśmy taką przestrzeń na Osiedlu Poznań Malarska, które budujemy. Takie rozwiązanie pozwala rodzicom zaoszczędzić czas, ale też daje poczucie bezpieczeństwa członkom rodziny – mówi Marcin Ostojski z firmy KDM Deweloper. Osoby kochające sport i kontakt z przyrodą ucieszą się, że w ramach tej inwestycji powstaną stojaki rowerowe, strefa sportowa z boiskami, czy strefa zieleni. Dla wszystkich ważne będą natomiast eko-rozwiązania, jak stacje ładowania pojazdów.

Elementem must have w przypadku nowych inwestycji, jest powiększenie przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zespoły architektoniczne projektują – nawet w budynkach wielorodzinnych – większe tarasy i balkony. Do mieszkań na parterze niemal zawsze przynależy ogródek. – W naszej inwestycji Nowa Murowana w siedmiu budynkach dostępne były lokale mieszkalne z ogródkami. Cieszyły się ogromną popularnością i bardzo często już na starcie sprzedaży podpisywaliśmy umowy rezerwacyjne. Aktualnie, w Murowanej Goślinie pod Poznaniem realizujemy kolejny etap, a wraz z nim 26 mieszkań o powierzchni od 27 do 69 m.kw. Do mieszkań parterowych będą przynależeć ogródki o metrażu nawet do 116 mkw. – mówi Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana.

– Poszukując własnego M z ogródkiem, warto poznać naszą propozycję. W inwestycji Nove Dopiewo dostępne są nawet mieszkania 2-pokojowe, z ogrodem o powierzchni powyżej 110 mkw. Taką przestrzeń lubią także single i pary – mówi Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park.

Nowe trendy architektoniczne, nowoczesne rozwiązania, a przede wszystkim dostęp do przyrody – tym cechuje się poznańskie osiedle Nowe Ogrody przy ul. Meissnera. – W kolejnym etapie realizujemy mieszkania z ogródkami na parterze. Natomiast na poszczególnych kondygnacjach powstają lokale z tarasami do 50 mkw., balkonami nawet powyżej 10 mkw. i loggiami 13,14 mkw. Dzięki temu wypoczynek na świeżym powietrzu, w ramach własnej przestrzeni mieszkalnej jest możliwy – zauważa Piotr Łopatka z firmy Proxin.

Dom to gwarancja większej przestrzeni

Klienci poszukujący własnego mieszkania lub domu, z pewnością mocno zastanowią się nad metrażem. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z dziećmi. – Nasza propozycja domów bliźniaczych na Osiedlu Przy Jeziorach w Poznaniu odpowiada na potrzeby tej grupy odbiorców. Dzięki powierzchni powyżej 100 mkw., znajdzie się miejsce na dwa pokoje dla dzieci, pokój gościnny, a także gabinet do pracy zdalnej, np. na parterze domu. To jeden z widocznych trendów i o to nasi klienci pytają – czy znajdzie się osobna przestrzeń do spokojnej pracy w trybie zdalnym – opisuje Tomasz Pietrzyński z firmy More Place.

Trendy zmierzają w kierunku przestrzeni – przekonuje Sky Investments, realizujący Nowy Gruszczyn.

– Parter z kuchnią, salonem i łazienką tworzą strefę dzienną, a piętro z trzema sypialniami, dwiema garderobami i łazienką – strefę wypoczynkową. Stawiamy na przestrzeń, czego przykładem jest salon ponad 42 mkw., czy łazienka o powierzchni ponad 8 mkw., a takich propozycji nie ma wielu. Całość uzupełnia przestronny ogród– opisuje Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments.

O tym, że domy cieszą się dużą popularnością może świadczyć fakt, że KM Building w podpoznańskiej gminie Kórnik realizuje już V etap osiedla Rodzinny Zakątek. – Mamy satysfakcję, że mimo zmian na rynku, wielu klientów pyta o nasze domy – deklaruje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Oczekiwania i własne M

Warto podkreślić, że klient poszukujący mieszkania, apartamentu lub domu posiada swoją wizję „idealnego M” i raczej niechętnie będzie skracał listę oczekiwań. Dziś taka inwestycja, ze względu na wyższe ceny, ma większą wagę. Tym bardziej, że trzeba się napracować, by „wywalczyć” zdolność kredytową. – Wnętrze musi w 100 procentach odpowiadać marzeniom. Między innymi z tego powodu tak popularne stały się mieszkania w standardzie deweloperskim, czyli „do wykończenia”. Po prostu każdy ma swoje poczucie estetyki. Ponadto nasi klienci mogą skorzystać z usług firmy redNet Dom, która przeprowadzi prace wykończeniowe od projektu po realizację, konsultując się z nabywcą – tłumaczy Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest.

Lokalizacja – to „słowo-klucz” dla większości klientów. Nie może więc dziwić zainteresowanie projektami realizowanym na terenie Poznania. Przy ulicy Bergera na poznańskiej Wildzie powstaje nowa inwestycja od EBF Development – Apartamenty Bergera. – Oryginalna bryła zachowuje spójność z charakterem wildeckiej zabudowy. Projekt łączy w sobie dynamikę, dostępność infrastruktury i przestrzeni publicznej, a to pozycjonuje inwestycję jako miejsce do zamieszkania, ale także jako formę lokowania kapitału i źródło dodatkowych dochodów – mówi Agata Nowaczyk, specjalista z biura sprzedaży EBF Development.

Lokalizacja i infrastruktura w otoczeniu inwestycji ma znaczenie nie tylko dla mieszkańców. To ważne dla przedsiębiorców poszukujących miejsca dla swojego biznesu. – Warto postawić na Jeżyce, a jak na Jeżyce, to oczywiście Słowackiego 7. To nowy i pewny adres na poznańskiej mapie inwestycji, gdzie wiele biznesów, w tym gastronomicznych, działa bardzo dobrze – podkreśla Piotr Łopatka z firmy Proxin.

Droga do własnego M to nie tylko poszukiwanie oferty spełniającej wszystkie nasze kryteria, ale też transakcja finansowa. – Klienci pytają o harmonogram wpłat poszczególnych transzy, ale też możliwość skorzystania z rządowego programu „Mieszkanie Bez Wkładu”. W kwestiach związanych z kredytem hipotecznym, do dyspozycji jest także ekspert finansowy, z którym stale współpracujemy – wyjaśnia Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

– Zakup mieszkania stanowi jedną z ważniejszych decyzji życiowych, zarówno dla klienta indywidualnego, jak i inwestycyjnego. Podkreślamy, że rolą każdej firmy deweloperskiej jest transparentne, przejrzyste informowanie o ofercie, kwestiach formalnych związanych z transakcją zakupu. W tym zakresie firmy należące do Polskiego Związku Firm Deweloperskich wyznaczają standardy, stanowiąc inspirację dla całego rynku mieszkaniowego.  – podsumowuje Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.