Szalunki ścienne – zastosowanie i praktyczne porady jak wybrać dobre?

Szalunki ścienne to elementy bez których trudno jest wyobrazić sobie nowoczesne budownictwo. Znacznie przyspieszają prace, dlatego są chętnie wykorzystywane zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji, gdzie dotrzymanie ustalonych terminów jest niezwykle istotne, ponieważ nawet niewielkie spóźnienia na budowie mogą skutkować nałożeniem na ekipę kar umownych. Nie oznacza to jednak, że szalunki ścienne nie przydają się w przypadku mniejszych inwestycji takich jak na przykład budowa domu jednorodzinnego. Do czego dokładnie służą i jak je wybrać? Podpowiadamy.

Do czego służy szalunek ścienny?

Szalunki ścienne w wersji tradycyjnej były wykonywane z drewna. Jednak jest to czasochłonne rozwiązanie, które ma sporo wad. Z tego powodu obecnie najczęściej stosuje się elementy wykonane ze stali. Mogą być one zabezpieczone specjalnymi preparatami, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Szalunki ścienne jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do tworzenia ścian. Ale bez większych problemów można je zastosować również do murów oporowych cokołów, szybów windowych czy różnego rodzaju kanałów. Te tymczasowe konstrukcje wypełnia się betonem, a kiedy mieszanka zwiąże i osiągnie pożądany kształt, można je zdemontować.

W jaki sposób dobieramy szalunki ścienne?

Szalunki należy dobierać w pierwszej kolejności do rodzaju wykonywanych prac. Nieco inne konstrukcje sprawdzą się w przypadku tworzenia ścian, inne zaś do fundamentów, wykopów, czy stropów. Dobór konkretnego rozwiązania zazwyczaj należy do obowiązków kierownika budowy. Wybierając szalunki ścienne, musi zwrócić uwagę na technologię wznoszenia budynku, wykorzystane na budowie ciężkie sprzęty, a także liczbę dostępnych pracowników.

Na rynku dostępne są rozwiązania, które wymagają zastosowania żurawia, a także te, które dostosowane są do montażu ręcznego. To od skali inwestycji uzależniony jest wybór konkretnego rodzaju. Ten drugi jednak doceniany jest przypadku budownictwa jednorodzinnego, a także podczas wznoszenia małych i średnich obiektów. Co nie oznacza, że nie sprawdzi się w inwestycjach o większej kubaturze i stopniu skomplikowania. Szalunki ścienne znajdziemy na stronie https://szalbud.pl/.

Zobacz także: https://portalbudowlany.com.pl/szalunki-scienne-sprawdz-w-jaki-sposob-je-dobrac/

Po jakim czasie można zdjąć szalunki?

Decyzja o zdjęciu szalunków ściennych należy do kierownika budowy. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszych dniach po zalaniu tych elementów betonem, zachodzą w nim różnego rodzaju reakcje, które wymagają trochę czasu. Jeżeli zbyt szybko zdejmiemy szalunki, wówczas może dojść do pękania betonu oraz jego odkształceń, na przykład wybrzuszeń. Niektóre błędy związane ze zbyt szybkim rozszalowaniem mogą być widoczne dopiero na etapie użytkowania budynku.