Światło to bardzo ważny element w architekturze i aranżacji przestrzeni, gdyż kształtuje jej odbiór, buduje nastrój i emocje. Odpowiada za wrażenia, olśnienia i często gwarantuje spektakularne efekty wizualne. Jego znaczenie można dostrzec szczególnie nocą, gdy podkreśla ważne elementy projektu, dodaje uroku aranżacji i pozwala sprawnie oraz bezpiecznie poruszać się w przestrzeni wokół domu.
W nawierzchnię podjazdu czy chodników i alejek łatwo wkomponujemy popularne oprawy oświetleniowe, ale do stworzenia klimatycznego nastroju można również wykorzystać … wykonane z prefabrykatów betonowych elementy małej architektury ogrodowej. Doskonałym przykładem jest niesłychanie uniwersalne obrzeże Flesz w kształcie odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem znajduje się specjalne zagłębienie pozwalające na montaż taśmy LED. W połączeniu z automatyką oświetleniową LED-owe „paski” stwarzają duże możliwości podkreślenia wybranych fragmentów nawierzchni i elementów aranżacyjnych. Tym większe, że dzięki automatyce możemy swobodnie modyfikować natężenie światła oraz jego kolor.
Ścieżki i schody rysowane światłem
Obrzeża z taśmą LED znakomicie sprawdzają się na ścieżkach wokół domu. W ogrodzie, który zwykle nie jest dobrze oświetlony, pozwalają podkreślić granice alejek za pomocą światła. Dzięki możliwości modyfikacji natężenia światła i zmiany koloru, jakie zapewnia większość taśm LED, można ponadto kreować magiczne efekty oświetleniowe. Taśmy umieszczone pod obrzeżem mogą również zwiększać jasność w momencie wykrycia ruchu, dzięki specjalnym czujnikom. Poza ciekawym efektem wizualnym, tego rodzaju rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo, gdyż krawędzie nawierzchni są doskonale widoczne. Taki efekt pozwala osiągnąć obrzeże Flesz z podświetleniem na podjeździe. Rozświetlając drogę do garażu, ułatwi nam manewrowanie samochodem nocą, a także pozwoli uniknąć przypadkowego wjechania na trawnik czy rabatę. Flesz z taśmą LED może posłużyć także jako podstopnica na schodach, zapewniając stopniom subtelne oświetlenie i tym samym zmniejszając ryzyko potknięcia się o stopień. Obrzeże Flesz można zastosować praktycznie wszędzie, ponieważ jest ono niesłychanie uniwersalne pod względem designu. Jego kształt jest minimalistyczny, a ponadto występuje w trzech neutralnych kolorach. Są to dwa odcienie szarości (stalowy i grafitowy) oraz beż. Dzięki temu jest doskonałym dodatkiem oraz klamrą aranżacyjną dla podjazdu zbudowanego np. z designerskich płyt wielkoformatowych czy ścieżek wykonanych z minimalistycznych i nowoczesnych płyt np. Polbruk MultiComplex. Płyty te są dostępne w trzech dużych rozmiarach 20×40, 40×40 oraz 40×60 cm, a także w aż siedmiu wersjach kolorystycznych (nerino, bazaltowy, stalowy, ivory, latte, cortado i masala). Flesz świetnie prezentuje się również jako wykończenie schodów, w których nawierzchnie stopni wykonano z drobnych kostek brukowych, takich jak np. Polbruk Napoli (dostępne wymiary to 7×14, 14×14, 21×14 cm). Kostka Napoli jest dostępna w bogatej palecie kolorów i w dwóch fakturach – gładkiej oraz płukanej, dlatego liczba możliwych aranżacji z użyciem tych dwóch elementów betonowych jest naprawdę imponująca.
Światło w służbie małej architektury
Flesz to świetny sposób na podświetlenie ścieżek, alejek, schodów oraz podjazdu w pobliżu domu, ale oprócz tych podstwowych składowych projektu, za pomocą światła można też podkreślić takie elementy małej architektury jak kwietniki czy rabaty. Obrzeże Flesz pozwala zaprojektować dopasowaną do możliwości przestrzennych rabatę, która po podświetleniu może być główną ozdobą aranżacji strefy wejściowej czy przestrzeni ogrodowej. Z pomocą obrzeża z wbudowaną taśmą led można również stylowo zakończyć taras lub wyeksponować strefę relaksu. Jako przykład mogą posłużyć oryginalne, nowoczesne i nietypowe meble ogrodowe … nietypowe, bo zbudowane z elementów betonowych. Można je „ustawić” w wybranym miejscu ogrodu np. na nieco podniesionej nawierzchni z płyt wielkoformatowych wykończonej po bokach podświetlanym obrzeżem. W ten sposób pięknie wyeksponujemy strefę wypoczynkową w ogrodzie. Jeśli w przemyślany sposób połączymy oświetlenie liniowe w postaci taśm LED wbudowanych w obrzeża z oświetleniem punktowym w formie opraw doziemnych możemy uzyskać spektakularny efekt. To pierwsze doskonale zaznaczy krawędzie elementów, natomiast drugie – podświetli całość bryły. Do budowy takich mebli doskonale nadają się pustaki ogrodzeniowe Neo. Mają one wymiar 20×60 cm i są dostępne w kolorze grafitowym i stalowym. Strefa relaksu zbudowana z mebli Neo i wykończona obrzeżem Flesz prezentuje się bardzo nowocześnie i niezwykle widowiskowo.
Podświetlana ławeczka
Obrzeże ze świecącą taśmą LED w niektórych przypadkach można wykorzystać jako swego rodzaju „lampkę”. Możemy je zamontować np. pod ławką zbudowaną z dwóch elementów L-ka Tigela z drewnianym siedziskiem i stworzoną pod nią przestrzeń zaaranżować ozdobnymi kamieniami. Osiągniemy w ten sposób niezwykły efekt dekoracyjny. Takie rozwiązanie jest dedykowane głównie przestrzeniom publicznym, takim jak place czy skwery, choć można je zastosować także w przydomowym ogrodzie.
Widowiskowa fontanna
Przy pomocy światła możemy też wyeksponować inne elementy małej architektury ogrodowej np. kaskadę wodną. Podobnie, jak meble zbudujemy ją z pustaków betonowych Neo. Wzniesiemy z nich obudowę niecki oraz ścianę kaskady z metalową wylewką, z której będzie spływać woda. Pod wylewką warto umieścić wodoszczelną oprawę LED, która nocą doda uroku kaskadzie. Obudowę fontanny możemy również wykonać z murka Albero przypominającego łupiek skalny. Murek ten wykorzystuje się w wielu aranżacjach. Pięknie prezentuje się jako obudowa wysokiego tarasu czy bok schodów wykończonych podświetlonym obrzeżem Flesz.