Chcąc zbudować dom, zdecydowanie musimy brać pod uwagę to, że będziemy musieli zmierzyć się z wieloma kwestiami dotyczącymi uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń oraz uzupełniania dokumentacji. Przystępując do budowy domu o powierzchni większej niż 70 metrów kwadratowych, zdecydowanie musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Czym jest ten dokument i jakie są jego podstawowe założenia?
Budowa domu jednorodzinnego wymaga przede wszystkim zapewniania odpowiednio wysokiego finansowania, jak również dobrej jakości logistyki. To właśnie dzięki niej unikniemy błędów, skrócimy czas remontu, jak również unikniemy kłopotów związanych z brakiem materiałów budowlanych.
Zanim jednak wbijemy w ziemię pierwszą łopatę, wymurujemy pierwszą cegłę, musimy spełnić szereg formalności. Kluczowym aspektem jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu. To podstawowy dokument, który uprawnia nas do budowy domu.
Czym jest pozwolenie na budowę?
Pozwolenie na budowę domu to decyzja administracyjna, dzięki której możemy rozpocząć budowę domu lub wykonywać innego rodzaju prace budowlane, inne niż budowa obiektu. Z oczywistych względów pozwolenie na budowę umożliwia budowę domu zgodnie z projektem, a także miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Jakie zmiany będą w pozwoleniu na budowę w 2023 roku?
2023 rok zdecydowanie może okazać się rewolucyjny oraz przynieść bardzo duże zmiany w prawie budowlanym, które właśnie dotyczyć będą między innymi takiego dokumentu, jakim jest pozwolenie na budowę?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany, na których skorzystają między innymi osoby, które chcą zbudować dom w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.
Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym, które mają obowiązywać od 2023 to:
– znaczące uproszczenie przepisów dla osób, które budują dom na własny użytek,
– zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę,
– umożliwienie budowy domu na zgłoszenie, wraz z projektem,
– uproszczenie procedury odbioru domu.
Prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu konieczność zatrudniania kierownika budowy, który będzie odpowiedzialny za koordynację działań na budowie.
Domy bez pozwolenia. Jakie będzie można budować w 2023 roku?
Dom bez pozwolenia będzie można postawić, gdy:
– będzie to dom jednorodzinny,
– będzie miał nie więcej, niż dwie kondygnacje,
– dom powstanie wyłącznie na własny użytek.
Prawdopodobnie zmiany prawa nie obejmą deweloperów.